Науково-практична конференція м.Одеса 2016.
Цубенко В.Л., Митинський В.М., Пронін К.К.
Незвичайні знахідки написів на стінах підземних виробок були зроблені в катакомбах, розташованих у районі дачного комплексу «Наті», на березі Хаджибейського лиману. Стара назва цього місця «Орловка». У 1960-х роках на цьому місці вже не було населеного пункту, але назва ця використовувалася. Тут у 1940-х і 1960-х роках розробляли шахти, що називалися «Орлівка»; розвідували Орловське родовище вапняку; знаходився Орловський завод будматеріалів. У 1990-х роках, ця пустельна раніше місцевість почала використовуватися під дачне будівництво, і фактично вся, наразі, вкрита дачними ділянками і будівлями.
Проводячи періодично, з середини 1970-х років, обстеження численних каменоломень, або, традиційно кажучи, катакомб, у великій кількості розташованих у цих місцях, ми неодноразово стикалися з польськими написами на стінках виробок. Ці написи одразу впадали в око і привертали до себе увагу, оскільки в інших одеських катакомбах подібного не зустрічалося.
Катакомби Орлівки або Наті являють собою кілька невеликих за протяжністю, локальних каменоломень, які здебільшого не з’єднуються між собою. Найстаріші з них відпрацьовувалися наприкінці 19 століття. Оскільки у виробках знайдено написані на стінках дати «1894 рік» і «1897 рік», то виробки виникли не пізніше 1893 року. Остання шахта «Орловка», Одеського шахтоуправління, що діяла в цьому районі, була закрита 1972 року. Відкриті розробки – кар’єри, працювали і пізніше, до 1990-х років.

У старих каменоломнях, що розроблялися наприкінці 19 на початку 20 століття, зустрічаються польські написи.
Судячи зі збережених на стінах написів гірничого нагляду, каменоломні не були громадськими, а належали якимось власникам. Написи типові. Це номери вибоїв, знімальні точки, керівні написи типу «Заборонено», «Штрафъ» тощо. Всі вони зроблені червоною охрою, якою користувався для написів керівний персонал каменоломень до 1917 року.
Входами до каменоломень слугували штольні, тобто вони були легко доступні і важко контрольовані.
Нині цим каменоломням присвоєно регіональні індекси ЗК-57 і ЗК-64. Між собою вони не з’єднуються і не з’єднувалися хоч і розташовані зовсім поруч. Одна з каменоломень, ЗК-57, розташована під територією дачного комплексу «Глорія», на північ і захід від 2-х поверхової будівлі колишнього радгоспного профілакторію, що стоїть на березі лиману. Друга – ЗК-64, розташована під дачним комплексом «Вітамін», на південь від будівлі профілакторію.
В обох цих каменоломнях, на стінках збереглося багато, досить цікавих написів, зокрема й польською мовою. Хто їх зробив, поки що не ясно.
У північній каменоломні ЗК-57, біля водяного колодязя, знаходиться напис «Zywa Woda…». У цьому місці водяний колодязь перетинає підземну виробку, і там, недалеко від колодязя і зроблено цей напис. Виконано його деревним вугіллям, великими друкованими літерами.

У цій же каменоломні, знаходиться, зроблений гарним почерком, прописом, напис «Nuch zyje Polska!». Збереглося тут ще два написи «Polska» і «Stefan…». Усі ці написи виконані деревним вугіллям, великими літерами. Можливо, у виробках існують й інші написи, але спеціально їх ніхто не шукав.
У каменоломні ЗК-64, меншій за протяжністю, добре зберігся напис «Niech zyje Polska 25.111.1917» і нижче «Mikolaj…». Римська цифра «3» погано читається, але поруч знаходиться напис «Да здравствуетъ свободная Россія 25.111.1917», де цифра «3» видна чітко. Мабуть написи зроблені одночасно. Нижче, під польським написом, ще щось написано.

У цьому ж районі виробок збереглося ще 4-5 погано читабельних написів латинськими буквами, але їх повинні читати люди, які добре знають польську мову. Один із них, начебто, датований 14.V. 1918 року. Проглядається слово «Zygmunt». На одному з написів чітко читається слово (ім’я) «Mikolaj Zelechowsk».
Цікавим є напис, зроблений друкованими літерами «Bliznietu…», супроводжуваний малюнком сузір’я. Причому зірки позначені літерами «а» і «b», що свідчить про певну культуру того, хто писав і знався на астрономії. Тут же, над малюнком, стоїть дата «22.VIII.1916», «№32» і поєднання букв «АВ» і «MS». Досить імовірно, що все це написано одночасно, одними й тими самими особами, яких, судячи зі скорочень, було двоє. Цей напис знаходиться у вибої, що розроблявся 1900 року. Тобто до моменту написання напису, який нас цікавить, він був давно покинутий. Гірничий напис, за яким датується вибій, зроблено, як і належить, червоною охрою: «№ 32 75 75 Х.18.1900» і хрест із колом – позначення знімальної точки того часу.

Крім цих польських написів, у виробках, в основному в ЗК-57, є й інші цікаві, можна сказати вільнолюбні та бунтарські, написи, які дуже рідко, і в поодиноких випадках зустрічаються в інших катакомбах (або не збереглися в них). Серед них: «Геть правихъ ! »; «Хай живе російський народ»; «Наглядач і колодочн…»; «Тут робили прокломації для народу…»; «Геть союзників»; «Хай живе свобода»; «Хай живе вільна Россія»; «Тут спочиває прахъ раба Божьего Льва Арістідовича Кассо»; «это анархист» та малюнок чоловіка з люлькою; а також багато лайливих написів на Гришку Распутіна.
