В одному з районів Одеських катакомб, у першу експедицію 2024 року, було знайдено розбите скло з цікавими малюнками. Розглянувши ближче, ми побачили кажана і пегаса з іноземними написами. Промоніторивши інтренет знайшли наступні факти історії.

Вітростійкий ліхтар був придуманий і запатентований у Німеччині наприкінці XIX століття. Перші подібні ліхтарі випускала фірма “Fledermaus” (Летюча миша) – на склі було опукле зображення кажана.
1899 року віденські підприємці брати Брюннер і Рудольф Дітмар заснували у Варшаві (Російська імперія) акціонерне товариство сполучених фабрик, ламп, пальників і металевих виробів. Правління перебувало у Варшаві, у Москві було їх представництво і філія. Підприємство виробляло лампи і пальники різного типу; а також ґудзики, кокарди і поясні бляхи. Членами правління були М.Е. Бранд – директор Київського електричного товариства; А.М. Фегль – комерції-радник, член ради Санкт-Петербурзького Міжнародного комерційного банку та член правління товариства Зомбовицького скляного заводу (м. Варшава), Каспійсько-сухопутного, Каспійсько-сухопутного, Каспійсько-сухопутного, Каспійсько-сухопутного. Варшава), Каспійсько-Чорноморського нафтопромислового і торгового товариства, Нафтопромислового і торгового товариства “Колхіда” (м. Санкт-Петербург); М.Л. Гуревич – член правлінь товариства Зомбовицкого скляного заводу, Товариства скляного виробництва “Лезавичі”. Примітно, що в управлінні підприємством брали участь скло- і нафтопромисловці: це дало змогу регулювати випуск продукції, оскільки сировина й основні виробництва були зосереджені в руках партнерів. Мабуть подібні підприємства були поширені в ті часи.

На початку ХХ ст. підприємство Яна Серковського з Польщі було відоме в Європі як найбільший виробник гасових ліхтарів “Кажан”, а його представництва були в Москві та Санкт-Петербурзі. У 1923 р. АТ “Ян Серковський” отримало в концесію металеву фабрику тресту “Тремасс” у Петрограді для організації виробництва ліхтарів, пальників, гасових ламп і галантерейного дріб’язку. Фабрика пропрацювала понад сім років. У 1929 р. АТ “Ян Серковський” було вироблено близько 2 млн різних пальників. У 1930 р. концесію ліквідували. Усе обладнання і номенклатуру продукції, що випускається, викупив Ленінградський металоштампувальний трест, і підприємство перетворили на Державний Завод Ліхтарів (у 1931 р.). У 1937 р. перейменовано в Державний Ленінградський завод металевих виробів і далі зазнало різних трансформацій.
Каменоломні, де знайдено було скло, розроблялися в 1903, допилювалися в 1931 і 1958 роках. Можливо тоді, під час допилювання виробок і було розбите наше скло.
Подібні розбиті “плафони” без написів зустрічаються в катакомбах. Проте з кажаном “FLEDERMAUS” – справжній подарунок спелеологам!

P.S. Гасова лампа Кажан з тисненням на склі.
Миша – символ темряви напис на склі FLЕDЕRМАUS РАТЕNТ
Пегас – із сонечком світла з написом АКТ. GЕS. JАN SЕRКОWSКI– СОNС. U. S. S. R. СО