«Одеські катакомби» — величезний підземний лабіринт, дослідити який іноді здається не вистачить ресурсів, ні часу. Однак, наближаючись конкретніше до наявних відомостей, з’являється надія, що мрія може таки здійснитися!
До глобальних проектів КОДК слід віднести вивчення ВСІХ катакомб Одеси та її околиць.
№1 Великий дослідницький проект, розпочатий ще наприкінці 90-х і триває донині – це вивчення катакомб Нерубайсько-Усатовського масиву.
Трохи про нього:
Найбільший підземний лабіринт Одеси – це каменоломні селищ Нерубайське, Усатове та північно-західної околиці міста. Під цими територіями знаходяться лабіринти різновікових каменоломень, з’єднаних між собою у величезний масив. За оцінками фахівців, протяжність цього масиву може досягати 900 км підземних ходів. Вивченням цих підземель багато років займаються Одеські спелеологи, починаючи із середини 20 століття. До наших днів складено схеми близько половини підземних ходів цього масиву. Проте, левова частка, місцями найважча для проходження, чекає на своїх дослідників.
Каменоломні Нерубайсько-Усатового вважаються заміськими. Хоч і досягають околиць Одеси у районі вулиць Грушевського – Паркова – Промислова. Ми точно знаємо, що вироблення пов’язані воєдино, т.к. наші попередники по них проходили, розповідали і місцями видно сліди їхнього перебування. Сьогодні деякі шляхи з’єднань районів утруднені через затопленість шахт, замуленість та місця заваленості проходів. Одна з найбільших перешкод – важкодоступність. Усі найбільш близькі, високі і легкі вироблення більш-менш, але вивчені, їх карти-схеми складені, знахідки описані, малюнки сфотографовані, тобто. інформація зафіксована. Туди де далеко треба йти, та ще й зі спорядженням, виробітки низькі, заплутані, а під селами частково залиті нечистотами – там справи складніші з дослідженням. Але наша команда КОДК вважає, що дослідження і там мають продовжуватися. Величезний масив катакомб – поле для географічних відкриттів, що знаходиться просто під ногами. Це частина історії, яка зберігається на стінах шахт у вигляді написів та малюнків. А також це спорт, подолання труднощів, спритність, винахідливість та розвиток аналітичного мислення, що благотворно впливає на розвиток людини, приносить інтелектуальне задоволення.
Проект вимагає залучення ентузіастів з досвідом складання карт, орієнтування, обробки польових даних, сміливих та винахідливих дослідників та першовідкривачів.
КОДК продовжуватиме прикладати можливі зусилля до дослідження цих катакомб.
Історія вивчення.
1965 року, коли в Одесі з’явився ВПТК «Пошук» (клуб), розпочалися організовані виходи до катакомб. Перші дослідники почали креслити плани-схеми підземних ходів та описувати коротко свої виходи. У тому числі був і сам В.Я. Юдін, В. Нікулін, Давиденко Ю. У 1969 році Проніним К. було зроблено бусольна крокомірна зйомка одного з районів Усатово – «Балаган». У 1997 році було закартовано схему району К-29, протяжність ходів склала близько 150 км. У 1998 році пошуковці починають складання планів катакомб селища Нерубайське і довжина ходів становить понад 200 км. Частково складено схеми ходів під Усатовим. Про це опубліковано статті:
«НЕРУБАЙСЬКІ КАМЕНОЛОМНІ» 100 КІЛОМЕТРІВ ПІД ЗЕМЛІВ” у Журнал “Світло” 2004.
«САМИЙ ВЕЛИКИЙ ПІДЗЕМНИЙ ЛАБІРИНТ: ЙОГО БІДИ І ПЕРЕМОГИ» у збірнику матеріалів 1-а науково-практична конференція 2017.
Т.к. район каменоломень величезний, то різні ділянки, шахти мають свої «історичні» назви для зручності розуміння місцезнаходження та орієнтування. Наприклад, хід Балаган, район Махно, район Барського, хід Палаткіна. Більше науковий поділ районів було запроваджено Костянтином Проніним. Це буквенно-цифрові індекси, якими ведеться фіксація комплексного вивчення району. Наприклад, район «Дерев’яні ворота» має індекс ЗК-10, район К-29 – це виробітки під Силікатним заводом, що знаходиться під Київською трасою, район «Абрикосовий колодязь» під селищем Усатове має індекс ЗК-1. На сьогоднішній день у каменоломнях Нерубайсько-Усатівського масиву виділено безліч дрібніших районів. Про деякі з них можна прочитати в опублікованих статтях у розділі «Катакомби». Деякі із статей:
«БОССОВЕТ» — ОДИН З РАЙОНІВ НЕРУБАЙСЬКИХ КАТАКОМБ (ЗК-2)» — журнал «Спелеологія та спелестологія» 2017.
«КАТАКОМБИ «НЕРУБАЙСЬКОЇ ЦЕРКВИ» (ЗК-22)» – збірка матеріалів 3-ї науково-практичної конференції 2021 року.
2. Проект «Клейма підземних гасових ламп». Збереження та розшифровка.
3. Проект “Дослідники в особах”. У стадії збору та впорядкування даних.
4. Проект «Збереження малюнків, написів та його розшифровка».
5. Проект «Знахідки під землею».
Підсумовуючи сказане вище, залишається додати одне — запрошення до участі в дослідженнях величезного лабіринту Одеських катакомб! Висвітлення нашої діяльності проводиться на сторінках соцмереж:
https://www.instagram.com/podzemnaya_odessa
https://www.tiktok.com/@pidzemna_odesahttps://www.tiktok.com/@pidzemna_odesa